ГАЗЕТА РАДИОЛЮБИТЕЛЕЙ УКРАИНЫ сентябрь 2007 г.
Украинская газета

Місії для людства і місце України у світі

Автор: Василь СОШАНСЬКИЙ
Джерело: Україна Business

Україні за роки справжньої незалежності, встановлено! після Помаранчевої революції, ще не Вдалося зламати негативні соціальні тенденції. Та й наслідки геноцидів і демографічних катастроф XX століття даються взнаки: Україна - №1 у світі за швидкістю зменшення населення Про те, що глибока соціально-демографічна криза - наслідок саме радянського пакування, переконливо свідчать соціально-демографічні дані по регіонах. Найвища народжуваність, найменша смертність, найменша Злочинність, найменші показники соціальних хвороб (СНІД, туберкульоз тощо) - саме в тих регіонах, які менше часу перебували під радянським пануванням.


Тенденція до зменшення злочинності в країні фіксується вже кілька років поспіль, але особливо різкий спад злочинності зафіксований у 2005-2006. Може, причина цього явища в тому, що після Помаранчевої революції люди побачили, що на чолі країни не обов'язково мають стояти злочинці. Щоправда, за даними МВС, у 2007 зростання злочинності (передбачуваної) відновилося.

В Україні майже повністю відсутні прояви екстремізму і фашизму. Це, до речі, вигідно вирізняє нашу країну від Росії Україна, звільнившись від СРСР, звільнилася і від будь-якої можливості участі в такого роду діяннях - чи то в якості жертви, чи в якості подільника. Справді це великий здобуток для морального здоров'я нації.

До слова, значення нематеріальних наслідків незалежності не поступається суто матеріальним. Завдяки незалежності Україна отримала шанс повернути собі власну історичну місію, без якої країна - це просто територія з будинками і людьми в них.

Кожна держава, яка прагне залишити свій слід, легітимізувати свої претензії на особливу роль у світі, мала місію, спрямовану на людство. Для США такою місією сьогодні є демократія, а також розмови про рівні можливості та вільний ринок Британія разом із свою імперією будувала в Африці залізниці (які досі функціонують), в Індії демократію (яка теж досі працює). Нині колишні англійські колонії очолюють список найменш корумпованих країн світу (традиційно в першій десятці найменш корумпованих - Сингапур, Нова Зеландія, Гонконг та екзотична африканська Ботсвана, а також, час від часу, США).

Хоча жорстокість Риму світ пам'ятає й досі, проте також пам'ятає і те, що тисячоліттями Європа зв'язується римськими дорогами, мостами, латиницею та римським правом. Для СРСР глобальною місією були розмови про майнову рівність і світове панування суспільних низів - на початку дуже приваблива ідеологія для багатьох людей різних націй, які вклали у "світову перемогу комунізму" свій ентузіазм.

Українська місія природно виростає з української історії. Виразну національну рису - волю до свободи, яка в екстремальних випадках навіть має тенденцію до переростання в анархію - століттями відзначали в українцях іноземці. Зрештою, саме українці поклали найбільше жертв у боротьбі з тоталітаризмом - починаючи з півторамільйонних жертв антибільшовицької боротьби 1917-1923, і закінчуючи "запакованими" наполовину українцями таборами ГУЛАГу.

Тому для України природна місія, яка виростає з її історії - бути на межі Європи і Азії, залишаючись при цьому головним володарем найсутнішої ознаки європейської цивілізації - відданості особистісній і національній свободі. І не слід боятися, що про свободу, як і про щастя, вже хтось колись щось сказав не у нас. Адже значення цих слів для кожної країни різне.

Для одних свобода - це шанс безперешкодно "заколочувати бабки". Для інших - можливість ходити ні під ким, тільки під Богом. Ця українська місія практично не усвідомлюється політичною елітою.

Хоча, коли наша "еліта" плямкає губами під час виконання нашого національного гімну, вона мимоволі повторює квінтесенцію української національної ідеї.

Василь СОШАНСЬКИЙ