ІСТОРІЯ РАДІОАМАТОРСТВА. ІСТОРІЯ РАДІОАМАТОРСТВА В УКРАЇНІ

 


Радіоаматорський рух у місті Ніжині
http://www.ur4rwr.org/


Радіоаматорський рух у місті Ніжині невід’ємно пов’язаний з розвитком радіо в Україні. Спочатку, починаючи з довоєнних часів, популярним було збирання приймачів для прослуховування мовних радіостанцій. Скоріш за все це детекторні приймачі, найбільш доступні тоді для виготовлення. На жаль, сьогодні ми не маємо достатньої інформації та свідчень очевидців про те, яку роль відігравало радіо у житті ніжинців та про перших ентузіастів радіо.
У післявоєнні роки у місті з’явилося більше фахівців, котрі мали справу з радіо в армії, зріс рівень радіомовлення та доступність радіодеталей для конструювання. Перші відомості про роботу радіоаматорів міста у ефірі ми маємо, починаючи з 1959-1960 років.
З 1959 року, по вулиці Гоголівській, у напівпідвальному приміщенні працював Ніжинський міський радіоклуб ДТСААФ. Вертюк Валентин Павлович та Корж Владислав Андрійович виходили у ефір позивним UB5KEU, завдяки переробленому передавачу РСБ-5, а потім РСБ-70, на приймання використовували радіоприймач КВМ. Як правило, тоді аматорам слугувала списана радіоапаратура авіаполку, котрий базувався у Ніжині. Антенне господарство радіоклубу складалося з простої антени VS1AA.
Згодом міські курси радистів при радіоклубі ДТСААФ закінчив О.Г.Коробчевський (US7RK, ex: UB5RDB). Крім курсів радистів у клубі був радіотехнічний гурток, учні котрого зокрема виготовляли підсилювачі низької частоти для автобусів міських маршрутів, що давало змогу водіям оголошувати зупинки та іншу інформацію.
У 1960 році вчитель трудового навчання В.А.Корж організував у маленькій кімнатці школи №4 колективну радіостанцію UB5KEW. Для роботи у ефірі використовувалась невелика саморобна радіостанція, потужністю 20 Ватт.
Починаючи з 1966 року, при міській станції юних техніків працювала колективна радіостанція UK5RAC, перший начальник – В.А.Корж. Використовували передавач РСБ-70 та приймач “Крот”. У 1967 році я почав займатися у радіогуртку СЮТ, де ми вивчали азбуку Морзе та з захопленням спостерігали за роботою у ефірі старших товаришів. Через цю колективку пройшло немало ентузіастів радіо, котрі потім обрали радіо своїм фахом, або ж присвятили улюбленому хобі свій вільний час.
Оператори UK5RAC, а потім – UR4RWC та UR4RWF, неодноразово займали призові місця у всеукраїнських та міжнародних змаганнях на коротких хвилях. На жаль, тепер в Україні на державному рівні майже не підтримується розвиток радіоаматорства, закрилося багато колективних радіостанцій, СЮТ, діти не спішать після занять у школі до радіогуртків. Безумовно, сьогодні молодь могла б зацікавитись сучасними видами аматорського зв’язку, такими як SSTV, PSK-31 та їх різновидами, де персональний комп’ютер допомагає поринути у чарівний світ цифрового радіоспілкування. Проте, важко собі уявити аматорський ефір і без мелодійної морзянки, та голосів друзів. Ми віримо, що з часом ситуація покращиться, і в ефірі до нас обов’язково приєднаються молоді голоси.
Сьогодні у Ніжині є дружний колектив радіоаматорів, котрі не зрадили нашому чудовому хобі навіть у найтяжчі часи, котрі цінують дружбу та не мислять себе без Радіо. У місті зараз працює колективна радіостанція UR-QRP клубу – UR4RWR, начальник – В.Потебня (US1RCH). Членами Українського QRP клубу з Ніжина є: US1REO, US1RCH, UR5RT, US5RCX, UR5RJU, US1RO. Клуб ініціював декілька цікавих QRP радіоекспедицій на плато Ай-Петрі, на річку Десна, у котрих приймали активну участь радіоаматори міста Ніжина. Про ці події у нашому житті та про добрих друзів ми будемо розповідати на нашому Web-сайті.

Петро Грицай, US1REO
 


UZ1RR Updated: